AthleticsCycling

Alexander & Campbell Shines

Adam Alexander (Team Foundation) tonight showed the expectations of an endurance rider as he endured till the end in the curtain event of the night, the 15km Scratch Race (60 laps). After 30 laps of the race Adam, Jovian Gomez (PSL Cycle Club) and young Lorenzo Orosco (Team DPS) making his debut for the first […]

Adam Alexander (Team Foundation) tonight showed the expectations of an endurance rider as he endured till the end in the curtain event of the night, the 15km Scratch Race (60 laps). After 30 laps of the race Adam, Jovian Gomez (PSL Cycle Club) and young Lorenzo Orosco (Team DPS) making his debut for the first time in the elite category as he is soon moving out of Juniors this year, and would not have been elegible for medal status if he had finished in the top 3 placings, attacked from the main peleton and maintained that position till Adam would then excelerate again and lap the main field causing Jovian and Orosco to work hard to just keep their positions with Tyler Cole and Akiel Campbell also working hard to close the gap into the 30th lap but at the final 10 laps these positions would now become challenged but Adam Alexander had once again open a lead and endured to be the eventual winner with Jovian Gomez taking silver medal although Tyler Cole placed in front of him but couldn’t have a medal as he too like Orosco are Juniors, and Akiel Campbell (PSL CC) the Bronze Medal holder and also the U23 gold medal winner.
The women’s scratch had a promising field of young females making their debut and Teniel Campbell (PSL Cycle club) who has been dominating this category for 2017, made sure tonight was no exception, taking the National title with the Costa sisters Jessica and Alexi (Heat Wave CC) now following in the steps of their father Guy Costa and mounting the podium for silver and bronze medals repectively.
Interesting racing for the first night but tomorrow night at 7pm more excitement as we role out the Men and Women Keirin and Points race events.
Below are the results for events carded for 10th August.
4km Men’s Team Pursuit – Time : 4:31.760
Gold Medal – Team PSL CC ( Varun Maharajh, Akil Campbell, Philemon Justice, Jovian Gomez)
4KM Women’s Team Pursuit – Time: 5:24.931
Gold Medal – Mixed Team (Alexi & Jessica Acosta/Heat wave CC, Alexandra Bovell/CAN                                       Unattached, Christiane Farah/Breakaway CC)
Men’s Team Sprint
Gold Medal – Time : 47.151
Rigtech Sonics ( Njisane Phillip, Keron Bramble, Jude Codrington)
Women’s Team Sprint
Gold Medal – Time  38.215
Breakaway CC (Kollyn St. George, Dominique Lovell)
Silver Medal – Time 39.389
Canadian/ Unattached & Team DPS ( Alexandra Bovell, Tamiko Butler)
Bronze Medal- Time 42.299
Heat Wave CC ( Jessica Costa, Alexi Costa)
Women’s 10KM Scratch Race (40 Laps) Time 15:30.000
Gold Medal – Teniel Campbell (PSL CC)
Silver Medal – Jessica Costa (Heatwave CC)
Bronze Medal – Alexi Costa (Heatwave CC)
Men’s 15 KM Scratch Race (60 Laps) Time 19:17.009
Gold Medal – Adam Alexander ( Team Foundation)
Silver Medal – Jovian Gomez (PSL CC)
Bronze Medal – Akiel Campbell (PSL CC)
U23 Gold Medal – Akiel Campbell

leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name*

Email*

Website

four × 5 =