BadmintonBall Games

National Solo Junior Badminton Championships

The semi-finals and finals of the National Solo Junior Badminton Championships hosted by the Trinidad and Tobago Badminton Association have been decided in most of the five categories under consideration. In the Under 11 category of the Boys Singles Nadav Singh, who triumphed over the field in the TTBA National Championships in January, once again […]

The semi-finals and finals of the National Solo Junior Badminton Championships hosted by the Trinidad and Tobago Badminton Association have been decided in most of the five categories under consideration. In the Under 11 category of the Boys Singles Nadav Singh, who triumphed over the field in the TTBA National Championships in January, once again proved that the maiden win was no fluke as he beat the number one seed Andrew Babwah in straight sets 21-16 21-7 and will meet the number two seed Jace Smith, who got the better of the 3/4 seed Jamahl Mason.  On the girls side of the draw Amara Urquhart, the number one, seed struggled past  Sanna Guria in the first set 22-20 only to regain her footing with a much easier second set, eventually getting passed the unseeded player 21-9.  The number two Nicha Fraser was not as fortunate as she went down to unseeded player T’Shelle Barnes, 21-12 21-8, to set up a final round showdown with Urquhart.

Only one semi-final match was concluded on the third night of competition in the Boys Singles Under 13 category as outstanding junior and number one seed Travis Sinanan had little trouble overcoming his opponent Samuel Lewis, 21-6 21-2.  The Girls Singles Under 13 quarter final round saw the top two seed safely through to the semi-final round with Amara Joachim [1], the defending champion, defeating Jada Smith 21-12 21-9 and Danae Mootoosingh [2] getting past Janiah Boodoosingh, 21-6 21-10.  The other matches in this category saw Puja Chendil-Kumar dismissing Lael Lutchman, 21-5 21-3 and Danyelle Barnes defeating Janeil Boodoosingh, 21-8 21-7.

The more seasoned athletes also took to the courts on Thursday as the seeded players in the Boys Singles Under 15 category all safely made it through to the semi-final round as defending champion Reece Marcano [1] beat  Reval Jaggessar, 21-4 21-11; Alkalif Blake downed Kyle Gopaul, 21-4 21-6 ; Tian Ramdath [3/4] defeated Luke Tagallie, 21-7 21-14 and Zion St. Rose [2] got past Jae Marc Tagallie, 21-12 21-10.  Marcano and St Rose are on track to renew their fierce rivalry as the two talented youngsters remain on course to meet in Saturday’s final round. There were similar straight sets wins for the Under 15 girls as the seeded players lived up to their billing.  Number 1 seed Kristy Diljohn was pushed to the limit but managed to defeat a plucky Keyanna George, 21-15 21-17; Adina Auguste eked out a 21-18 21-18 win over Zharia Hinds; Cathline Ramroop [3/4] had an easier time beating Danyelle Barnes, 21-12 21-8 while Sadhika Jaggessar[2] booked her place in the next round with a 21-17 21-13 win over Narissa Singh.

Rising star of the local sport, Vance Juteram [1] had little difficulty beating Joshua Hussein, 21-6 21-9.  In the remaining quarter final fixtures of the Boys Singles Under 17 division: Josef Gonzalez [3/4] went one set down before winning the final two sets against Josiah Hitlal, 18-21 21-11 21-13.  There was a similar script as Matthaus Joachim [3/4] was severely tested in the first set before reasserting his dominance over Hizekieh Boodoo, 19-21 21-7 21-8.  In the final quarterfinal match of the age group the  Leon Cassie, [2] beat a determined  Zion St. Rose who was playing one division higher than the Under 15 division he had played earlier on in the day,

 

 

eventually going down 21-9 21-19 as he tested his mettle against his more seasoned opponent.  The seeded girls also made light weather of their opponents as they all made it through to the semi-finals carded for Friday night at CRISA.  Defending champion Sandhya Cassie [1] got past Eban Sandy, 21-4 21-14; Chequeda Deboulet [2] won her match against Faith Mollah, 21-8 21-6;  Britney Lewis, [3/4] struggled past her opponent Shania Lee, 23-21 in the first set before wrapping up the match 21-14 and  Waynetta Thomas [3/4] defeated Ria Hassanali, 21-8 21-19.

The Under 19 Boys Singles semi-finals are set with Renaldo Sinanan; Mikael Joachim; Stefano Bedasie and Nathaniel Khillawan all advancing to the semi-final rounds.  Sinanan, the number 1 seed and defending champion, had little difficulty with Ephraim Audain21-2 21-3;  Under 15 defending champion Vance Juteram also moved up a division to test his game against the number two seeded Khillawan but came up short having been defeated 21-14 21-19;  Joachim had a more difficult time against Aleem Ali as Ali took him to the wire with Joachim eventually gaining the advantage in a 21-23 21-10 21-18 win while the [3/4]seed Mackensie Legen was unable  to raise his game as he was defeated by the dangerous unseeded Bedasie 21-10 21-17.  Only one match was completed in the Girls Under 19 division with Johanna Walker defeating Jewel Watson, 21-8 21-13.

Matches were also completed in the doubles and mixed doubles categories.  Action will continue on Friday and Saturday as Final, semi-final and quarterfinal action will get underway from 6:00 pm On Friday and 9:00 am on Saturday.

leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name*

Email*

Website